Faktory ovplyvňujúce správnosť odtieňa

Pri každej oprave karosérie, renovácii starej techniky alebo vytváraní novej karosérie je potrebný správny postup, aby diel na technike/voze vyzeral rovnako ako pôvodný alebo bol veľmi vierohodne dodaný na stroj.

Spoločne si teraz prejdeme faktory, ktoré ovplyvňujú správnosť odtieňov a celkový výsledok na stroji.

Faktory:

- Spôsob aplikácie (striekacou pištoľou, sprejom, valčekom či štetcom)

Spôsob aplikácie, ktorým sa vykonáva nános farby, je veľmi dôležitý. Pri každom spomínanom spôsobe totiž vždy dosiahnete iný výsledok. Už len iné množstvo riedidla vo farbe alebo množstvo farby, ktorú nanesiete má za výsledok iný odtieň.

Preto na kontrolu správnosti odtieňa odporúčame použiť test-kartu, kde bude správny podklad a striekacou pištoľou nanesená farba v dostatočnom množstve.

Pri aplikácii striekacou pištoľou môže hrať úlohu aj tlak v pištoli a pohyb ruky

- Počet vrstiev, ktoré aplikujeme na povrch karosérie

Nedostatočné alebo naopak enormné množstvo farby môže viesť k odchýlke s doterajšou karosériou stroja (zvlášť, ak výrobca stroja používa roboty na lakovanie, kde je farby na povrchu karosérie menej ako ľudskou rukou, čo je zrejmé okom).

- Správny odtieň podkladovej, základnej farby

Správny odtieň podkladovej farby zohráva tiež zásadnú úlohu pre dokonalú opravu karosérie. Pokiaľ výrobca používa biely podklad a zákazník použije čierny podklad, tak dôjde k zásadnej zmene odtieňa a teda k rozdielu na opravovanom dielci. Podklad môže byť základná farba alebo plnič, ktorý sa ponúka v rôznych odtieňoch

- Rovnaký spôsob aplikácie ako vo výrobnom závode

Žiarové zinkovanie, práškové lakovanie alebo mokré lakovanie. Toto je niekoľko metód, ktoré sa používajú na lakovanie stavebnej/poľnohospodárskej techniky. Aj toto môže mať vplyv na správnosť odtieňa

- Vyhotovenie lesku/matu

V neposlednom rade zohráva úlohu aj prevedenie lesku, pololesku či matu. Aj toto môže zásadne ovplyvniť výsledok retuše. Aj toto u nás nájdete v ponuke, kde máme aj toto rozdelené pri jednotlivých odtieňoch. Vždy, keď sa nejedná o lesklý odtieň, tak je to uvedené pri daných odtieňoch v názve.

 

Neustále sa snažíme naše odtiene a produkty s tým spojené zlepšovať. V neposlednom rade komunikujeme s jednotlivými výrobcami ohľadom správnosti podkladových farieb a vývoji ďalších odtieňov, aby sme vám mohli zaručiť „originálny“ odtieň. Vždy vychádzame zo zaručených zdrojov informácií či dielcov o správnosti odtieňa.

 

Cieľom produkcie našich farieb je spokojnosť zákazníka

 

V prípade, že potrebujete poradiť, tak sa na nás neváhajte obrátiť a radi vám pomôžeme s technickým poradenstvom opravy.