Prečo plesne škodia?

Ich likvidácia a prevencia

 

PLIESNE - LIKVIDÁCIA A PREVENCIA

  • Plesne sú mikroskopické vláknité huby, ktoré majú veľmi malé nároky na živiny.
  • Pre svoj rast vyžadujú predovšetkým vlhkosť
  • Vyskytujú sa v bytoch aj domoch, kde môžu rásť na stenách, ale aj povrchu rôznych predmetov.
  • Vlhkosť môže byť na stenách a predmetoch vo vnútornom prostredí v dôsledku stavebnej závady, nedostatočného vetrania alebo nedostatočného vykurovania využívaných priestorov. Prevažne sa jedná o miestnosti s novými tesniacimi oknami.
  • Vlhký vzduch zostáva v priestoroch a vodná para sa kondenzuje na chladnom povrchu.

 

  Plíseň v kuchyni          Plíseň v obýv.pokoji          Plíseň na textilu

   Pleseň v kuchyni                                              Pleseň v pokojnej izbe                                 Pleseň na textile

PLIESNE - ZDROJ NEBEZPEČENSTVO PRE ČLOVEKA

Plesne sa rozmnožujú veľmi rýchlo. Pri raste vytvárajú spory - svoje rozmnožovacie orgány. Za vhodných podmienok sa z jednej spory môže vytvoriť až miliarda ďalších v období 5 dní. Spory sa z plesní uvoľňujú do ovzdušia, z ktorého sú vdychované a ohrozujú tak zdravie človeka.

V dôsledku vdychovania spor vznikajú alergické reakcie, z ktorých vznikajú závažnejšie zdravotné problémy. Medzi alergické ochorenia patrí alergická nádcha, priedušková astma, chronický zápal priedušiek a zápalové postihnutie pľúcnych mechúrikov.

Tieto ochorenia dýchacieho systému vyvolávajú predovšetkým druhy plesní rodu Aspergillus!

! ALERGIA NA PLESNE JE ČASTÁ NAJMÄ U DETÍ!

Okrem alergií sa plesne môžu prejaviť ako sprievodcovia celého radu poškodenia ľudského organizmu, a to od ľahkých foriem až po ochorenie končiace smrťou.

K najzávažnejším poškodeniam človeka, ktoré môžu plesne spôsobiť, patria mykózy. Teda choroby, pri ktorých plesne rastú a rozmnožujú sa v tele postihnutého. Medzi mykózy patrí ochorenie pľúc, zápal vonkajšieho zvukovodu, zápal prínosových dutín, zápal rohovky oka a rôzne zápaly kože. Najčastejšie tieto ochorenia vyvolávajú plesne druhu Aspergillus, Cladosporium a Penicillium.

! LEKÁRSKE OŠETRENIE BÝVA VEĽMI KOMPLIKOVANÉ !

Mykotoxíny sú toxické látky, ktoré produkujú niektoré druhy plesní. Majú negatívny vplyv na imunitný systém. Pri poruche imunitného systému tak dochádza k menšej odolnosti proti infekciám. Prchavé organické látky, ktoré plesne produkujú pri svojom raste, môžu v ľudskom tele pôsobiť hlboko v respiračnom trakte. Často spôsobí podráždenie.

Existujúce výskyt plesní je NUTNÉ odstrániť - dezinfikovať. Následne je nutné aj preventívne opatrenie. Len vo veľmi málo prípadoch je postačujúca samostatná dezinfekcia. Aj v prípade, že je odstránená príčina rastu plesní, tak vlhkosť v materiáloch zostáva a odparuje sa veľmi zvoľna. Aj malý obsah vlhkosti môže byť pre rast plesní dostatočným zdrojom
vody pre život.

Výber vhodného prípravku na odstránenie plesní je veľmi dôležitý, rovnako tak aj výber prípravku na preventívne ošetrenie. Je potrebné voliť prípravky tak, aby boli navzájom kombinovateľné a najlepšie od jedného výrobcu.

 

AKO NA LIKVIDÁCIU PLIESNE V DOME?

g222-fungi-chlorovy        Prípravok s obsahom chlóru (chlórový)

Väčšina prípravkov s obsahom chlóru (chlórnanov) má len dezinfekčný a bieliaci účinok. Pri použití prípravku s obsahom chlóru dôjde k rýchlemu zahubeniu plesne na povrchu. Veľmi skoro však na ošetrených miestach znovu narastú vďaka zasoleniu, kedy sa hlavne do muriva dostanú chloridy (hydroskopické čiastočky soli), ktoré prijímajú vodnú paru zo vzduchu a zadržujú ju v kvapalnej forme, čím vytvárajú prostredie vhodné na opätovný rast plesne. Chlórové prípravky sa odporúčajú používať prevažne na nesavé povrchy, ako sú dlažby a obklady, škáry okien, sanitárne miestnosti. Odporúčaný a overený je prípravok FungiSPRAY chlórový.

 

g220-fungi-bezchlorovy            Prípravok bez chlóru (bezchlórový)

 

Ideálne použitie je predovšetkým na savom povrchu ako je murivo, nábytok, drevené prvky, ale aj koberce a textil. Univerzálnosťou prípravku je jeho možnosť použitia aj na nesavé povrchy, avšak na rozdiel od chlórového prípravku - tento nemá bieliaci účinok, nepoškodzuje povrchy, nepoškodzuje stavebné materiály a nezapácha. Dlhodobejšie pôsobí na postihnutom mieste a tým je likvidácia plesne aktívnejšia. Nezanecháva za sebou hydroskopické soli (nezasoluje). Vyskúšaný a overený je prípravok FungiSPRAY bezchlórový. Vďaka pridaným vôňam (citrus a avokádo) je jeho aplikácia príjemnejšia.

 

g219-fungi-avokado   g221-fungi-citrus

 

 AKÚ ZVOLIŤ PREVENCIU ?

 

fungisan-protiplisnova-prisada     

 

FungiSAN bezchlórový

 

- preventívny prípravok do maliarskych náterov, omietok a iných minerálnych stavebných materiálov. Možno ho aplikovať v bytových aj nebytových priestoroch. Vhodný do priestorov s extrémnymi podmienkami (vývarovne, práčovne, atď.)

 

! POUŽÍVAJTE SPRÁVNE VÝROBKY SPRÁVNE !

 

Plesne sú mikroorganizmy patriace do samostatnej skupiny húb.

 

Spôsobujú:

 

-     ALERGIA

-      DÝCHACIE ŤAŽKOSTI

-      CELKOVÉ ZLYHANIE IMUNITNÉHO SYSTÉMU

 

PREVENTÍVNE OPATRENIA PROTI VÝSKYTU PLÍSNE:

 

-     odstránenie zdrojov vlhkosti, stavebné úpravy

-      dodržovanie základných hygienických zásad a pravidiel vetrania

 

Všetky tieto prípravky môžete u nás zakúpiť v sekcii Likvidácia solí a plesní