Oprava trhlín a otvorov v stene

Pri odstraňovaní starých pruhov tapiet sa často ukáže poškodenie steny – jemné alebo hlbšie trhliny a otvory napr. po hmoždinkách. Skôr než budete stenu novo natierať alebo tapetovať, mali by ste tieto vady na kráse odstrániť.

Oprava malých trhlín

Odstráňte najprv omietkový prach a voľné čiastočky zo steny a z trhlín alebo otvorov po hmoždinke. Táto práca sa Vám najlepšie podarí pomocou vysávača alebo metličky.

Na zaistenie dokonalej priľnavosti stierkovej hmoty je potrebné napenetrovať vnútorné plochy prasklín, postačí nám obyčajná voda, ktorú nanesieme štetcom do otvoru. Necháme vsiaknuť do muriva a môžeme špachtľou naniesť sadru alebo maliarsku stierku. Výhoda stierky je tá, že je už nachystaná v aplikačnej konzistencii a nemusíte pripravovať zmes ako u sadry.

Po zaschnutí je možné dotyčné miesto prebrúsiť brúsnou mriežkou na murivo. Potom môžete stenu tapetovať alebo nanášať farbu. Počítajme s tým, že opravené miesto môže mať väčšiu spotrebu farby. Je to závislé od veľkosti praskliny a nánosu stierky.

Pre dokonalé zakrytie opravy farbou je možné použiť akrylátovú penetráciu pod farbu.

 

Ako na prasknuté škáry v murive? Je tu nejaké riešenie?

Praskliny v interiéri – na praskliny v murive použijeme Akrylový tmel. Je to väčšinou biely, elastický a pretierateľný tmel v tube. Po nanesení na murivo je možné ľahko pretrieť farbou. Akrylový tmel má vysokú priľnavosť k stavebným materiálom – drevo, kov, murivo, betón a tvrdené PVC.

Praskliny na fasáde – praskliny a menšie otvory je možné zaplniť Akrylovým štukovým tmelom, ktorý vytvorí štukový efekt. Využitie nájde nielen na fasáde, ale aj tam kde je tento efekt žiadaný. Obsahuje biely kremičitý piesok. Vhodné napríklad aj na škárovanie medzi oknom a murivom, schodisko. Priľnavosť k betónu, polystyrénu aj omietke.