Svet lazúr a ako sa v nich vyznať

V dnešnej dobe je na trhu naozaj veľké množstvo lazúr od mnohých výrobcov. Teraz je otázka akú lazúru si vybrať, že? Preto sme pre Vás pripravili návod na to, ako si vybrať tú správnu, aby slúžila niekoľko rokov bez toho, aby ste to museli za rok pretierať...

Lazúra je náterová hmota na drevo, ktorá chráni drevo pred vonkajšími vplyvmi a UV žiarením. Niektoré typy lazúr majú v sebe impregnačné zložky a voskový efekt (vodouriediteľná lazúra ICLA LW-400). Nižšie bude uvedený príklad konkrétnej lazúry.

Než však začneme niečo natierať lazúrou, vždy je nutné použiť impregnáciu pod vrstvu lazúry. Každý výrobca lazúr má svoju impregnáciu a neodporúčame kombinovať výrobky viacerých výrobcov! U našich výrobkov vždy nájdete v karte „príslušenstvo“ vhodnú impregnáciu pod konkrétnu lazúru.

 

Typy lazúr

Na výber máme z syntetických lazúr a vodou riediteľných. Každá lazúra má svoje výhody a nevýhody. Napríklad vodou riediteľné lazúry neodporúčame použiť na smrekovcové drevo. Prečo? Smrekovec je mastné drevo a mastnota sa nemá rada s vodou. Preto radšej syntetickú lazúru. Syntetická lazúra pri natieraní zapácha, preto odporúčame dôkladne vetrať.

 

Silnovrstvá lazúra

Silnovrstvová lazúra vytvorí na povrchu film. Vzhľadovo to vyzerá veľmi pekne, ale využitie nájde iba na lepenom dreve (okná, dvere) alebo na dreve, ktoré nebude praskať alebo mechanicky pracovať.

Pokiaľ použijete hrubovrstvú lazúru na napríklad lavičku, môže sa stať, že drevo na lavičke bude pracovať a film popraská a povrch bude zničený.

 

Slabovrstvá lazúra

Potrebujete natrieť lavičku, plot, pergolu? Tak použite slabovrstvú lazúru. Tá sa vsiakne do dreva a nevytvorí film ako hrubovrstvá lazúra. Teda nepopraská, pokiaľ bude drevo pracovať!

 

 

ŠTANDARTNÁ KVALITA LAZÚR

Slabovrstvá lazúra - syntetická - Chemolux S-Klasik,

Silnovrstvová lazúra – syntetická – Chemolux S-Extra

 

Slabovrstvová lazúra – vodou riediteľná – Impranal

Silnovrstvová lazúra – vodou riediteľná – Impranal Profi

PROFI KVALITA LAZÚR

Slabovrstvová – vodou riediteľná – ICLA LW400 (obsahuje fungicídne - impregnačné látky a má voskový efekt)

Slabovrstvá – syntetická – HERBOL Offenporig pro-decor (obsahuje vysoký UV filter, vnútorné aj vonkajšie použitie)

Neviete si rady? Nevadí! Nižšie nájdete uvedený príklad z praxe.

-------------------------------------------------- ------------------------------------------

Potrebujem natrieť lavičku. Už to bolo natierané drevo. Nechcem, aby mi to pri natieraní zapáchalo. Je to smrekové drevo. Čo mi odporučíte?

V tomto prípade odporúčame použiť ICLA LW400 – odtieň podľa Vášho výberu. Táto farba obsahuje impregnačné látky proti škodcom, teda nemusíte použiť impregnáciu pod lazúru.

Pred náterom dôkladne obrúsiť podklad, zbaviť nečistôt a odmastiť. Nenatierať na rozpálený podklad! Ani na priamom slnečnom svite!

-------------------------------------------------- --------------------------------------------

Chcem opraviť staré okná. Predtým bolo použité lazúry. Chcem aby to odolalo UV žiareniu a dlho vydržalo. Čo mi odporučíte?

Na okná je možné použiť buď hrubovrstvú lazúru vodou riediteľnú - Impranal Profi (bezfarebná neobsahuje UV filter!) alebo syntetickú lazúru – Chemolux S-Extra

alebo

profi kvalitnú lazúru Herbol – offenporig, ktorá má pri viacerých náteroch lesk ako hrubovrstvá lazúra a oveľa dlhšiu odolnosť voči UV žiareniu.

Pod všetky tieto lazúry je nutné použiť impregnáciu – ochráni Vaše drevo pred zamodraním a škodcami. Pred nanesením vrstvy je nutné povrch dôkladne obrúsiť a pri niektorých drevinách tiež odmastiť. Týka sa to predovšetkým borovice, smrekovca a aj duba.

Odtiene a bližšie informácie nájdete pri konkrétnych typoch lazúr. Stačí kliknúť na konkrétnu lazúru v našom návode a budete presmerovaní na ňu. Dúfam, že vám návod pomôže a uľahčí výber.

 

NENATIERAŤ NA PRIAMOM SLNKU, HROZÍ PONIČENIE NÁTERU!

V prípade, že si neviete rady, tak nám môžete kedykoľvek napísať na e-mail eshop@upepanka.sk