Umývateľný náter na stenu - aké má výhody/nevýhody

V dobách minulých ste mohli na umývateľný náter naraziť ako taký sokel okolo schodísk v panelových domoch na chodbe. Vždy v prevedení v lesku a bol tam vidieť znateľný rozdiel oproti klasickej interiérovej farbe. Dnes sa umývateľné už nevyznačujú leskom a teda na prvý pohľad nie sú okom také znateľné, že sa jedná o umývateľnú farbu.

Ak sa vám stáva že na stenu vyprskne limonáda, deti okopajú alebo pomaľujú stenu nejakou pastelkou alebo zašpinia rukami od obeda? Tak v týchto prípadoch je lepšie naozaj použiť umývateľnú farbu, ktorú je možné jednoducho natrieť valčekom alebo štetcom a to isté je s pretieraním tejto vrstvy. Akonáhle sa vám už farba nebude páčiť, tak pretrite inú, žiadne škrabanie!

Umývateľná farba - tieto farby takmer nerozoznáte od klasickej oteruvzdornej. Na prvý pohľad sa nelíšia, len vlastnosti majú iné. U nás je to ECOLOR IN umývateľná farba v bielom prevedení, ktorú možno aj tónovať do rôznych odtieňov podľa vašej predstavy. Postačia dva nátery a je hotovo! Ako ľahké :-) Potom postačí po zašpinení vziať vlhkú handru a zašpinené miesto utrieť. Pri silne zašpinenej stene je možné použiť aj jarovú vodu, tu ale musíte pre náter použiť vinylovú vnútornú plne umývateľnú farbu.

Ďalším variantom náteru je LATEX univerzálny, ktorý má nevýhodu v tom, že ide zo steny horšie zložiť a preto sa veľmi neodporúča, inak je veľmi odolný umývateľný náter napríklad do pivnice, garáže alebo miestnosti s uskladneným uhlím.

Pokiaľ máte na stene vlhkosť, tak umývateľná farba nie je vhodná na náter, pretože čiastočne uzavrie stenu a stenu by tzv. "nedýchala". Odporúča sa odstrániť zdroj vlhkosti a zlikvidovať pleseň. Potom je možné náter previesť.

Umývateľná vs. Oteruvzdorná

Každý typ farby má svoju výhodu aj nevýhodu. Poďme sa teraz v rýchlosti pozrieť na ich rozdiely.

 

Umývateľná

+ povrch steny je možné očistiť vlhkou handrou

+ možno tónovať do sýtejších odtieňov - neflekatí

+ možno do nich pridať protiplesňový prípravok FUNGISAN

- vyššia obstarávacia cena, nemožno použiť na vlhkú stenu

 

Oteruvzdorná

+ cenová dostupnosť

+ možno použiť na vlhší múr (podľa situácie)

+ možno do nich pridať protiplesňový prípravok FUNGISAN

- nie je možné povrch muriva očistiť vlhkou handrou

 

Tu bolo také menšie zhrnutie týchto dvoch variant farieb.

Dúfam, že sme vám pomohli s výberom vhodnej farby na vašu stenu či sadrokartón. Ešte jedna malá rada na záver. Novo natiahnuté omietky alebo vytvorené priečky zo sadrokartónu je nutné previesť penetráciou PENECO alebo PENECO NANO hĺbkovou.